Sâmbătă, 25 Noiembrie 2017

Spooort! / Anduranță – un jurnalist... aproape de cai și de concurenți

Anduranță – un jurnalist... aproape de cai și de concurenți

În 3 iunie 2017 a avut loc în premieră în România un concurs internațional de echitație care a fost organizat Asociația Club Sportiv Shagya împreună cu Federația Ecvestră Internațională, Federația Ecvestră Română, Consiliul Local Sălcioara-Dâmbovița, Consiliul Județean Dâmbovița și a sponsorilor: Dourdin Romania, Miras, Aka Group Security, Soufflet România, Blue Air, Transcarpat, Epson, Domeniul Stirbey. Au participat sportivi din România, Bulgaria, Marea Britanie, Germania, Austria, Franța. Nu s-a perceput taxă de start, iar caii au avut parte, în mod gratuit, de furaje și stănoage în grajd/boxa mobilă.

Concursul de anduranță este o competiție în care nu ai parte de spectatorii și public, ci alergi tu și calul tău kilometri întregi, în acest sens probleme de concurs au fost de alergare cu calul pe 30 km, 40 km, 80 km și 120 km. De menționat că evenimentul a avut parte de sprijinul ENDURANCE TEAM STYRIA din Austria care făcut parte din comitetul de organizare de la Campionatul Mondial de Anduranță 2016 din Samorin (Somorja), Slovacia.

La nivelul personal, a fost o experiență în premieră pentru că am făcut parte din stafful concursului și am stat aproape de cai și de concurenți. A fost o poveste care a început pe facebook în sensul că am fost invitată de Cristian Valentin Vișan, un călăreț foarte bun care are deja rezultate remarcabile și este și un cascador redutabil. La acest concurs el a fost doar antrenor cum s-ar spune și toți concurenții și caii s-au calificat pentru etapa următoare.

Mulțumesc organizatorilor pentru fotografii și voi reveni cu un reportaj despre Asociația Asociația Club Sportiv Shagya. După povestea de la Basme cu cai am ajuns să fac parte și din stafful unui concurs și echitație... și pe bună dreptate pot spune că mi-am descoperit o nouă pasiuni și anume, caii.